Korszerű, minden igényt kielégítő honlapok meglepően alacsony áron.

Az ország összes polgármesterét elérheti. Pályázatok kötelező nyilvánosságát is biztosítjuk.

Teljesítse könnyedén az elektronikus információszabadság törvényt!

A hétköznapi életet segítő, közhasznú híreket nemcsak olvasni érdemes, de fel is teheti honlapjára.




Szitokszó lehet az ASP – Távirányítástól tartanak az önkormányzatok

Szoros kormányzati kontroll alatt tartanák a jövőben a településeket – derült ki egy nem nyilvános stratégiai dokumentumból a napokban. A tanulmány szerint a központosítást az úgynevezett ASP informatikai rendszer biztosítaná. Az ellenzék úgy látja, hogy éppen az önkormányzatok maradék autonómiájának felszámolására készülnek.


Helyi hivatalok megszüntetése, önkormányzati testületek, polgármesterek önállóságának csorbítása, az önkormányzatok szoros kormányzati kontroll alatt tartása – sok más mellett ez áll egy, a döntéshozók számára készült, nem nyilvános, de kiszivárgott stratégiai jelentésben, amely az önkormányzati rendszer jövőjét vázolja föl.

„A rendszerváltást követően az önkormányzati önrendelkezés következtében a települési hivatalok sokféle megoldást alakítottak ki, melyeket nagyon nehéz egységesen vezérelni, hatékonyan működtetni. Ennek eredménye óriási eladósodottság, korrupció, átláthatatlan, nem hatékony működés lett”– áll a Hatékony helyi közigazgatás című elemzésben.

Cél a szabványosítás, a kontroll, a centralizálás – határozza meg az elemzés, hozzátéve, hogy „a központi ASP biztosítja, hogy az önkormányzatok szoros kontroll alatt működjenek”. A stratégiai elemzés az ASP teljes körű bevezetését javasolja, így a számítások szerint „öt-tízezer alkalmazott munkabére és közterhei megtakaríthatók”.

Az ismeretlen helyen készült anyag nem titkolja: jelentős ellenállással kell számolni, hiszen a hivatali vezetők elveszítik hatalmukat, a dolgozók pedig az állásukat. De „az önkormányzati vezetőknek le kell gyűrniük az ügyintézők ellenállását”. Az ütemterv szerint 2016 végére az ASP-rendszer bevezetésével megvalósul a hivatali tevékenység szűkítése.

A 12 oldalas tanulmány több városvezetőhöz is eljutott, majd a Jobbik siófoki szervezetétől került a sajtóhoz. A Belügyminisztérium azonban nem tartja hitelesnek a dokumentumot, közleményükben azt írták, ők is csak a híradásokból ismerik a tanulmányt. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szintén cáfolta azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a kabinet csorbítani kívánná az önkormányzatok jogát.


Az önkormányzati alkalmazásközpont, más néven ASP, egy olyan informatikai rendszer, amellyel az önkormányzatok egy központi, állami rendszerhez csatlakoznának. A hálózatot 2,8 milliárd forintból építenék ki, de még nem működik, pedig tavaly júliusban tizenegy önkormányzatnak tették kötelezővé a csatlakozást. A hivatalos megfogalmazás szerint a rendszer segítségével a kis és közepes önkormányzatok hatékonyabban tudnák felhasználni a pénzüket, és egyszerűsödne a hivatalok ügyintézése is.


Klik-szintű központosítás?

A dokumentum arra hivatkozik, hogy a közbeszerzések központi ellenjegyzése lehetetlenné tenné helyi szinten a megvesztegetést. Budapest XV. kerületének polgármestere szerint eddig sem az önkormányzatok voltak a korruptak. „Bármilyen közbeszerzést központi közbeszerzésen keresztül bonyolíthatunk le, és az választja ki nekünk, hogy kivel fogunk utat építeni, csatornát építeni, bármilyen közmunkát itt elvégezni. Azt valahol máshol döntik el” – mondta el Hajdu László, a XV. kerület polgármestere.

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, Gödöllő polgármestere szerint egész egyszerűen államosítás folyik. „A politika úgy gondolja, hogy mindent maga alá gyűrve adott esetben a saját erejét tudja ezzel kiteljesíteni” – fogalmazott Gémesi György.

Az LMP ellenzi az önkormányzatok maradék autonómiájának felszámolását - jelentette ki Gerstmár Ferenc, a párt önkormányzati szakszóvivője. Szólt arról is, hogy a dokumentumban az önkormányzati átalakítást a korrupció csökkentésével magyarázzák, de ezt - az LMP szerint - a nagyobb transzparenciával lehetne elérni. "Ma már nem elegendő, hogy a kormányzat kijelenti, nincs köze a tervezethez, konkrét bizalomépítő intézkedésekre van szükség" - hangoztatta Gerstmár.

Féltik az autonómiát

A fenti eseményektől nem függetlenül megalakult a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) polgármesteri tagozata is, amely Wittinghoff Tamást (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), Budaörs polgármesterét választotta meg elnöknek. A polgármesterek azért fogtak össze, mert féltik az önkormányzatok autonómiáját, amelyet álláspontjuk szerint fel akar számolni a kormányzat.

A MÖSZ és polgármesteri tagozata arra kéri a kormányt, fejezze be az önkormányzati feladatok folyamatos központosítását, és fogadja el, vannak olyan funkciók, amelyeket helyben lehet a leghatékonyabban ellátni. A MÖSZ és annak újonnan megalakult tagozata együtt szeretne működni a kormánnyal, egyenrangú partner kíván lenni, és ezt várja el a kormány képviselőitől is.

Munkatársunktól/Sonline/MTI